SQUASH
Przygotowanie motoryczne
KROK 2 - Wybór obciążeń ORMAsystem
Obejmuje oszacowanie stopnia zaawansowania, aby obciążenia treningowe były dopasowane do organizmu.
Wyboru dokonujemy w sklepie poprzez pola wyboru.

Strefa 1 – rozpoczynające trening przygotowania fizycznego.
Strefa ta jest dla zawodników rozpoczynających trening ogólnorozwojowy dla squasha lub zawodników, których dotychczasowy trening ogólnomotoryczny trwa nie dłużej niż 10-12miesięcy. Inaczej mówiąc strefa ta jest dla zawodników początkujących z punktu widzenia przygotowania ogólnorozwojowego. Programy w tej strefie zakładają trening 2x w tygodniu z dodatkowym treningiem opcjonalnym lub 3x w tygodniu. Trening opcjonalny nie jest wliczany w obciążenia. Strefa ta uwzględnia prawidłowy wzorzec budowania cech motorycznych dla squasha z założeniem budowy podstawowej bazy motorycznej. Czas poszczególnych treningów mieści się w zakresie 60-90min.
Strefa 2 – wykonujących trening przygotowania fizycznego.
Strefa ta jest dla zawodników, których trening ogólnomotoryczny trwa dłużej niż 10-12miesięcy. W strefie tej zakłada się, że zawodnik posiada wstępne przygotowanie bazy motorycznej, która następnie (w ramach wybranego programu) jest rozwijana i kierunkowana na wzorzec cech dla squasha. Zatem w strefie tej występują wyższe obciążenia, gdyż zakłada się bazowanie na wstępnie przygotowanym zawodniku. W strefie przewidziano trening ogólnorozwojowy 3x lub 4x w tygodniu. Czas poszczególnych treningów mieści się w zakresie 75-120min.
Ogólnie: do wyboru stref należy podejść tak, że
- Jeśli nie były wykonywane trening ogólnomotoryczne lub były wykonywane sporadycznie oprócz regularnych treningów squasha – wybierz strefę 1
- Jeśli od dłuższego czasu w miarę regularnie wykonujesz treningi motoryczne, czyli posiadasz wstępne przygotowanie wydolnościowe, siłowe i sprawnościowe –wybierz strefę 2
Indywidualizacja programu
(dlaczego najważniejsza jest realna ilość treningów w tygodniu?)
W trakcie wyboru strefy prosimy kierować się wytycznymi ilości treningów w tygodniu możliwych do regularnego wykonania oraz powyższym opisem stażu treningowego. Zgodnie z procedurą zamówienia po wybraniu programu wysyłana jest dodatkowa ankieta, w której będziemy prosili o dokładny opis
obecnie realizowanych treningów, co umożliwi nam zindywidualizowanie programu pod względem obciążeń. Dlatego też może się zdarzyć, że po analizie ankiety (np.: przeliczeniu realizowanych obciążeń na nasz system obciążeń) zawodnikowi zostanie zaproponowany program z innej strefy.
Uwaga do systemu obciążeń
Przedstawiony system obciążeń treningu oraz tygodni jest naszym autorskim systemem, w którym obciążenie treningowe jest wypadkową intensywności, objętości, czasu przerwy i struktury treningu. Przedstawione wartość należy traktować jako średnią, jaka może się pojawić w tygodniach treningowych. Nasz system gwarantuje, że zawsze wiadomo na jakim poziomie kompleksowych obciążeń się trenuje i w razie modyfikacji, czy zmian wprowadzanych podczas konsultacji zostaje zachowana koncepcja obciążeń dla danego poziomu wytrenowania. W każdym cyklu wybranego programu obciążenia są dokładnie przedstawiane.
KROK 4 - Aktywności uzupełniające
To wybór dodatkowych opcji takich jak: treningi uzupełniające, treningi przejściowe, czy dodatkowe sprecyzowanie celu lub programu.
Wyboru dokonujemy w sklepie poprzez pola wyboru.

W kroku tym należy wybrać dodatkową aktywność, która uzupełni kompleksowy proces motoryczny w tenisie – czas trwania dodatkowych aktywności to 20-30min: Aktywności dostępne to:
Ćwiczenia wzmacniające rotatory st. barkowego – ćwiczenia ukierunkowane na wzmocnienie rotatorów stawu barkowego, czyli ogólnie mówiąc wzmacniające bark dla obciążeń kierunkowych w squashu. Ćwiczenia te przewidziane są 1-2x w tygodniu.
Ćwiczenia gibkościowe – ćwiczenia ukierunkowane na zwiększenie ruchomości w stawach tzw „rozciąganie”. Dla tych ćwiczeń uwzględnia się zalecany stopień rozciągnięcia mięśni dla zawodnika squasha. Oznacza to, że rozciąganie podporządkowane jest pod charakter ruchów występujących podczas gry w squasha. Ćwiczenia te przewidziane są średnio 2x w tygodniu.
Bez ćwiczeń dodatkowych – opcja, którą należy wybrać jeśli nie ma możliwości na ćwiczenia dodatkowe (uzupełniające), a wtedy zostaną one uwzględnione w treningu ogólnomotoycznym.
Uwaga:.
Jeśli nie ma możliwości czasowych na dodatkowe trening uzupełniające należy wybrać „bez dodatkowych ćwiczeń”, gdyż wtedy niezbędne ćwiczenia gibkościowe i wzmacniające bark będę stanowił tok treningów ogólnomotorycznych.

Dawid Kurasiak
TRENER ORMAsystem
Wygodnie i szybko kup program
z pomocą trenera
- skorzystaj z prostego formularza kontaktowego (kliknij poniższy przycisk)
- napisz co trenujesz i jaki masz cel
- trener skontaktuje się z Tobą (mailowo, lub telefonicznie)
- wspólnie wybierzecie najlepszą opcję dla Ciebie
- program zostanie przygotowany na bazie rozmów i ankiety